Медреформа вражає щедрістю: скільки виділили на кожного українця

Уряд затвердив тарифи на пацієнтів для сімейних лікарів, терапевтів і педіатрів. «Прайслист» почне діяти з дня опублікування і так буде до 31 грудня, а фінансування почнеться з 1 липня. Експерти в галузі охорони здоров’я підтримують розрахунки, але кажуть, що ці гроші не покриють усіх витрат, а через відсутність кардинальних змін в глибинці кваліфікованих лікарів може дуже не вистачати.

 

У прес-службі Кабінету міністрів розповіли, закріплений базовий тариф за обслуговування пацієнта в 2018 році — 370 грн за людину на рік, в планах уряду — підняти в 2019-м тариф до 450 грн. Таку суму отримає медустанова або доктор — приватний підприємець, який підписав договір про співпрацю з Нацслужбою здоров’я (НСЗ). Решта медструктури поки отримуватимуть «дотації» прямо з бюджету за старим принципом (за кількістю койко-місць і співробітників). Але суми, що виділяються з бюджету, будуть менші, а це в свою чергу повинно сприяти співробітництву держклініки з НСЗ, як тільки для них з’явиться технічна можливість підключитися до електронної бази пацієнтів. Поки цей процес тільки почався, і навіть в Києві не все підключені до системи, пише «Сегодня».

Базовий тариф діє для пацієнтів у віці 18-39 років. Для інших вводяться підвищувальні коефіцієнти: на малюків до 5 років виділять по 1480 грн (370х4), на дітей 6-17 років — по 814 грн (370х2,2), на 40-64-річних — по 444 грн (370х1,2) , від 65 років і старше — по 740 грн (370х2). Ці гроші надійдуть в розпорядження головного лікаря клініки або приватного лікаря, їх можна витратити на зарплату лікарям і медсестрам, ліки і аналізи, обладнання, «комуналку», ремонти і т. Д.

До кінця 2018 року медустанови отримають додаткові фінанси і за пацієнтів, які були прикріплені за територіальним принципом, але договір не уклали. Але на них дадуть всього по 240 грн на рік, і то за умови, що лікарі не набрали достатньо пацієнтів. Нагадаємо: для терапевтів це 2000 осіб, педіатрів — 900, сімейних лікарів — 1800 осіб.

У селах, де лікар всього один, він зобов’язаний обслужити всіх жителів, навіть якщо їх більше 2000. Теоретично на одного доктора з 2000 пацієнтів повинно бути не менше 740 000 на рік, але через підвищувальні коефіцієнти вийде більш 1 млн грн. Для комунальних лікарень і поліклінік передбачені субвенції (доплати з місцевих бюджетів), якщо фінансування від НСЗ не вистачить.

«Тепер керівники установ мають всі інструменти, щоб розрахувати, який дохід вони зможуть отримати з липня, і спланувати, скільки пацієнтів можуть залучити», — розповів заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк.

Думки

Експерти кажуть, що концепція правильна, але фінансування недостатнє.

«Давно назріло відмова від фінансування лікарень, виходячи з числа ліжко-місць, незалежно від того, який відсоток їх використовується, — аналізує заслужений лікар, професор Вадим Шипулін. — Введення системи оплати за реально надані послуги теж добре: зарплата виросте у лікарів, до яким «стоїть черга». Що стосується гарант-пакета, то очевидно, що він мінімальний: надання екстреної медичної допомоги та первинні консультації. На це 370 грн, можливо, вистачить».

На думку експерта з охорони здоров’я Міжнародного фонду Олени Кучерук, головне, щоб була прозорість у розподілі зарплат, адже грошима, отриманими від НСЗ, буде розпоряджатися головний лікар.

«Не виключаю, що багато хороших сімейних лікарів відкриють свої кабінети. Складною бачиться ситуація в селах, де часто немає лікарів взагалі, тому на першому етапі там мало що зміниться — людей запишуть до того лікаря, який є, незалежно від кваліфікації».

Що буде безкоштовно

Первинна медична допомога терапевта, педіатра або сімейного лікаря, на яку закладено 370 грн на рік на людину, включає: діагностування та лікування найпоширеніших хвороб (застуда, грип, отруєння, травми), спостереження за вагітними, гіпертоніки, діабетиками, хворими на туберкульоз, СНІД, онкозахворюваннями, паліативної допомоги (полегшення страждань). Безкоштовними є вимірювання тиску, електрокардіограма, аналізи крові і сечі, в тому числі на цукор.

София Милевская

поділитись в соцмережах