На Закарпатті активізувалися небезпечні паразити

Йдеться про кліщів.  Так звані „енцефалітні кліщі” – це кліщі родини іксодових, що зустрічаються як в лісах та на луках, так і в паркових зонах відпочинку міст, скверах по всій території Закарпаття.

Кліщі присмоктуються до тіла людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Крім того, вони можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами.

Живляться кліщі кров’ю людей та тварин. Кровоссання кліща може тривати до 12 діб, при цьому самиця збільшується в 80-150 разів, занурившись хоботком глибоко в шкіру. Нассавшись крові – відпадає самостійно та відкладає кладку яєць в грунт. Нападають і зовсім маленькі, майже прозорі німфи (статевонезріла стадія кліща), що часто для людини залишається не помітним.

Кровопивці поширюють іксодовий кліщовий бореліоз серед людей, піроплазмоз серед собак, а також кліщовий енцефаліт, туляремію тощо. Втім, від хворої людини до здорової збудники цих захворювань не передаються.

Слід відзначити, що укус кліща є безболісний, тому що разом зі слиною він вводить в ранку анестезуючу речовину і тільки через декілька годин виникає почуття болю.

Як правило при присмоктуванні дорослого кліща в цьому місці з’являється припухлість, свербіння, почервоніння. Присмоктування ж маленької майже прозорої німфи часто залишається для людини непомітним.

Якщо кліщ все ж таки присмоктався, необхідно якнайшвидше звернутись до медиків. При відсутності такої можливості видалення проводять самостійно: – слід змастити кліща олією (не заливати, щоб не задихнувся); – повільно видаляти разом з хоботком, розхитуючи кліща з боку вбік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою; – пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини.

Після видалення кліща місце присмоктування змастити 3% розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення слід ретельно вимити руки з милом, кліща бажано спалити.

Також зазначимо, що при відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується одягатися в світлий однотонний з довгими рукавами щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити повзаючих кліщів. Голову слід покривати головним убором.

Також необхідно провести огляд на предмет наявності кліщів після прогулянки в лісі, парку, тощо. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям.

Вдома слід одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів.

Використовувати для захистувід кліщів ефективні репеленти –  спеціальні лосьйони, креми, аерозолі.

Слід також зазначити, що вірус кліщового енцефаліту зберігається та розмножується в організмі кліща та передається наступним поколінням.  Кліщовий енцефаліт – це природне вогнищеве гостре інфекційне вірусне захворювання з переважним ураженням центральної нервової системи, якеможе привести до інвалідності, іноді навіть до летальних випадків. Входить до групи арбовірусних хвороб.

Зараження людини відбувається під час кровоссання кліща, при випадковому роздавлюванні кліща чи розчісування місця укусу та втиранні в шкіру зі слиною чи тканинами кліща збудника інфекції, при вживанні в їжу сирого молока інфікованих кіз, корів.

Від хворої людини до здорової це захворювання не передається.

Період від зараження до перших клінічних проявів хвороби (інкубаційний період) триває, в середньому, 7-14 днів, з коливаннями від однієї до 30 діб. У хворого різко піднімається температура тіла, до 38-39о С, з’являється нудота, блювота, турбують болі в м’язах шиї, спини, кінцівок. В місті присмоктування кліща з’являється еритема – симптом запалення, сильне почервоніння шкіри, яке зумовлює розширення капілярів. В подальшому відмічається симптоми ураження центральної нервової, серцево–судинної, дихальної систем. Для лікування призначають імуноглобулін проти кліщового енцефаліту.

Всім, хто зазнав нападу кліща, рекомендується проводити щоденно термометрію протягом двох тижнів і слідкувати за самопочуттям. У разі появи будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі звертатись до лікаря-інфекціоніста.

 https://goloskarpat.info

поділитись в соцмережах