У МОЗ прогнозують, що цього епідсезону кількість хворих українців збільшиться на 14% порівняно з попереднім

gripp-chУ жовтні в Україні почався сезон захворюваності на ГРВІ та грип. За інформацією Міністерства охорони здоров’я України (МОЗ), він триватиме до травня 2018 року.

Наразі епідеміологічний поріг захворюваності не перевищено, а активність грипу залишається низькою. Втім, у відомстві прогнозують, що цього епідсезону кількість хворих на грип підвищиться на 14%. За даними ВООЗ, в цей період Україною ходитимуть три штами вірусу, уберегтися від яких допоможе вакцинація і низка рекомендацій.

Епідеміологічний поріг не перевищено

За даними Центру грипу та ГРВІ МОЗ України, на третій тиждень жовтня захворіли 140 160 осіб, але цей показник є типовим для пори року. Епідеміологічний підйом захворюваності не було зафіксовано в жодній з областей України. Також не було зафіксовано жодного випадку смерті від ускладнень грипу за звітний період.

Найвищий показник захворюваності зареєстрований в Київській області (659,9 на 100 тисяч населення), а найнижчий – в Одеській (152,1 на 100 тисяч населення). Найчастіше хворіли і потребували лікування в лікарнях діти до 14 років.

Епідемія грипу: чекаємо на три штами

За прогнозами МОЗ, нинішнього епідсезону кількість хворих на грип і ГРВІ в Україні зросте на 14% порівняно з попереднім роком. Так, минулого року перехворіли 6,2 мільйона українців, а цього року їх кількість може зрости до семи мільйонів.

За даними ВООЗ, цього разу в в Україні ходитимуть три штами грипу: A/Michigan/45/2015 (H1N1) pdm09 (форма вже відомого свинячого грипу), A/Hong Kong/4801/2014 (H3N2) (пташиний грип) і B/Brisbane/60/2008.

Поширена думка про те, що можна захворіти на грип через холод, не зовсім відповідає істині, оскільки вірус передається повітряно-крапельним і повітряно-пиловим шляхами при тісному контакті з хворою людиною. Однак холод може виступати як несприятливий фактор, внаслідок якого знижується місцевий імунітет, а організм починає гірше справлятися з патогенними мікроорганізмами, і ймовірність захворіти підвищується. Підхопити грип може кожна людина, але найбільше ризикують українці зі слабким імунітетом і ті, чия діяльність пов’язана з контактом із значною кількістю людей.

Як уберегтися від грипу

В Україні почався сезон грипу: що потрібно знати, щоб уберегти здоров'я

Як стверджують медики, специфічний метод профілактики грипу один – вакцинація. Найефективнішим вважається щеплення, зроблене до початку підвищення захворюваності, на початку осені (вересень-жовтень). Втім, вакцинуватися можна і пізніше, протягом всього сезону грипу. Імунітет після щеплення формується через 7-14 днів.

Насамперед зробити щеплення медики рекомендують дітям до п’яти років, вагітним жінкам, людям старше 65 років, людям з надмірною вагою, хворим на діабет, хронічні серцево-судинні захворювання, хронічні захворювання легень тощо, а також тим, хто перебуває на імуносупресивній терапії.

В епідсезоні 2017-2018 років для профілактики грипу в Україні перереєстрували чотири вакцини зі штамами вірусу, актуальними для цього сезону: Інфлувак (INFLUVAC®, виробник Абботт Біолоджікалз Б.В., Нідерланди); Інфлуенза ваксін (виробник Хуалан Біолоджікал Бактерин Ко., Лтд., Китай); Джіс Флю (GC FLU, виробник Грін Крос Корпорейшн, Корея) і Ваксигрип (VAXIGRIP, виробник Санофі Пастер, Франція).

За інформацією МОЗ, в Лабораторії з контролю якості медичних імунобіологічних препаратів Державного експертного центру завершено лабораторний контроль зразків препарату Джіс Флю, Інфлуенза ваксін і Ваксигрип. У відомстві обіцяють, що найближчим часом вони повинні з’явитися в аптеках і установах охорони здоров’я.

Перед щепленням обов’язково потрібна консультація лікаря, який зможе оцінити стан здоров’я і розповість про протипоказання, а саму процедуру потрібно проводити в кабінетах щеплень. Після вакцинації ризик заразитися грипом все ж залишається, але хвороба протікатиме легше і без небезпеки для життя. Ще одним способом уникнути серйозних наслідків грипу є своєчасне звернення до лікаря – не тільки в перші дні хвороби, а й навіть в перші години.

Також, щоб знизити ймовірність зараження, рекомендується:
— уникати контакту з людьми з проявами грипозної інфекції;
— обмежити відвідини місць великого скупчення людей;
— часто провітрювати приміщення;
— часто мити руки з милом протягом 20 секунд;
— прагнути не торкатися очей, носа або рота немитими руками;
— уникати обіймів, поцілунків і рукостискань;
— прикривати ніс і рот при чханні або кашлі одноразовою носовою серветкою, яку зразу ж після використання потрібно викинути, або кашляти, чхати в руку на рівні ліктя;
— якщо у людини є симптоми грипу, необхідно триматися від неї на відстані не менше двох метрів;
— уникати переохолодження;
— повноцінно харчуватися. На період епідемії дітям доцільно давати пробіотики з метою зміцнення опірності організму до вірусних інфекцій.

Симптоми грипу

Симптоми грипу часто з’являються раптово і вимагають невідкладного звернення до лікаря. Основні з них: висока температура, яка тримається мінімум п’ять днів, лихоманка, головний біль, ломота в м’язах і суглобах, загальна слабкість, втрата апетиту і можлива нудота, кашель і нежить.

Найчастіше при грипі температура підвищується різко (більш 38 °С), з’являється головний біль, біль в м’язах, горлі, кашель і нежить.
У розпал епідемії слід викликати лікаря додому – поліклініки в цей час можуть стати ще одним джерелом зараження.

Також є низка симптомів, при виникненні яких потрібно терміново викликати швидку допомогу:
— сильна блідість або посиніння обличчя;
— ускладнення дихання;
— висока температура тіла, яка довго не падає;
— багаторазова блювота або випорожнення;
— надмірна сонливість чи збудженість;
— болі в грудній клітці;
— домішки крові у мокротинні;
— зниження артеріального тиску.

Вилікувати грип можуть тільки препарати з доведеною ефективністю, які припиняють розмноження вірусу в організмі. У МОЗ попереджають, що антибіотики, інтерферони, антигістамінні, противірусні препарати (крім озельтамівіру і занамівіру при показаннях), імуномодулятори, сиропи від кашлю, комбіновані ліки від застуди, вітаміни і рослинні препарати при лікуванні грипу неефективні.

Джерело

поділитись в соцмережах