Юрист Оксана Дністрян: інформація, що з 1 листопада не можна вступити у спадок і укласти договір дарування майна — міф

yuristУ ЗМІ останнім часом ажоатується питання, лейтмотивом чого є те, що ми маємо бути готові до того, що з 1 листопада поточного року фактично,  не зможемо вступити у спадок або оформити договір дарування – свій будинок потрібно буде викупити. На підставі постанови Кабінету Міністрів України №231, суб’єкти оціночної діяльності мають право визначати оціночну вартість рухомого і нерухомого майна

 

Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Про це інформаційніній агенції ЗІДО  розказала приватний нотаріус Ужгородського міського нотаріального округу Оксана Дністрян.

— Вважається, що тепер ніхто не зможе оформити договір дарування і єдиний вихід – це купівля рухомого або нерухомого майна. Те ж саме зі вступом в законну спадщину після смерті близького родича. Виходить, що майно відійде в «руки» держави.

— Нічого подібного. Вважаю, що цілком можливо цей ажіотаж створено, аби активувати ринок нерухомості.

Згідн закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночеу діяльність » з 2014 року у випадку оподаткування майна за нульовою ставкою оцінка майна не проводиться.

У 2016 році почали діяти певні законодавчі зміни, котрі торкнулись процедури спадкування. Причому інакше як позитивними їх назвати не можна. Так, з 1 січня вступив у дію Закон № 1709 від 20 жовтня 2014 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо деяких питань спадкування».

Це довгоочікуване нововведення суттєво спростить життя жителям сільської місцевості. Адже дуже часто від села до нотаріуса дуже далеко їхати та й черга на декілька найближчих тижнів. А от дана норма водночас полегшить процедуру оформлення спадщини в межах сіл, адже тепер ізаповіт, і свідоцтво про право на спадщину можна буде оформити в сільраді. Хоча по факту на даний момент цією функцією навряд чи вдасться скористатись, адже процес навчання уповноважених осіб та адаптації їх до системи електронних реєстрів займе досить довгий час.

· звільнили від оцінювання нерухомість, що успадковується спадкоємцями першої черги, а також майно, вартість якого оподатковується за нульовою ставкою.

Тобто тепер спадкоємці першої та другої черги можуть вступити у спадок без замовлення оцінки нерухомості, що їм передається.

— Хто є спадкоємцями першої черги?

— Такими є:

· 1 черга:

— діти спадкодавця (у тому числі зачаті за його життя та народжені після його смерті; народжені у незареєстрованому (громадянському) шлюбі, якщо батько добровільно визнав своє батьківство, або воно визнано через суд; усиновлені діти);

— дружина/чоловік;

— батьки.

Також не повинні замовляти оцінку майна спадкоємці майна, вартість якого оподатковується за нульовою ставкою. ст. 174 розділу ІV Податкового кодексу України встановлює декілька ставок для оподаткування доходу платника податку, одержаного у вигляді спадщини, — залежно від ступеня споріднення спадкоємця із спадкодавцем та їх резидентського статусу.

— Як відбувається процедура спадкування?

— Протягом 6 місяців з дня смерті родича особи, які вважають себе його спадкоємцями повинні заявити своє право на спадщину. Для цього потрібно звернутись до нотаріуса за останнім місцем проживання померлого і написати заяву про прийняття спадщини (або про відмову від прийняття, якщо було прийнято таке рішення). Успадкувати можна лише все майно, котре передається у спадок, або ж відмовитись від прийняття також усієї спадщини. Не можна так щоб частину прийняти, а частину ні (наприклад, нерухомість прийняти, а від боргових зобов’язань відмовитись).

Прийняття спадщини визначається статтею 1268 Цивільного Кодексу, згідно якого:

1. Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

2. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням.

3. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

4. Малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, встановлених частинами другою — четвертою статті 1273 цього Кодексу.

5. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

До нотаріуса потрібно взяти такі документи:

для прийняття спадщини нотаріусу необхідно подати відповідну заяву та предявити документ який встановлює особу заявника

надалі після спливу шести місяців з моменту відкриття спадщини (смерті спадкодавця) можна оформлювати спадкові права (отримати свідоцтво про право на спадщину);

— паспорт;

— ідентифікаційний номер (ІПН);

— свідоцтво про смерть;

— — заповіт (якщо є): якщо оформлювався в сільраді – поставити там відмітку про те, що він не змінювався після оформлення; якщо в нотаріуса – просто приносимо;

— у випадку спадкування за законом (якщо немає заповіту)  – документ, що підтверджує родинні стосунки спадкоємця з померлим (діти – свідоцтво про народження, дружина/чоловік – свідоцтво про шлюб, інші родичі – за аналогією, щоб можна було відслідкувати ланцюжок родинних зв’язків зі спадкодавцем);

— правовстановлюючі документи на все майно, про яке вам відомо, що воно буде успадковане.

— Коли і навіщо робити оцінку майна?

— При спадкуванні оцінка майна робиться для цілей оподаткування, тобто щоб визначити розмір  податку на доходи фізичних осіб та війського збору

Отримуєте звіт про оцінку майна, проплачуєте квитанції (з цим також може допомогти нотаріус), пишете заяву та отримуєте свідоцтво. Нотаріус зареєструє Ваше свідоцтво т аправо власності на нерухоме майно у відповідних реєстрах, про що видасть відповідні витяг та  інформаційну довідку. От і все.

Звичайно, якщо спадкоємців багато, в заповіті прописана складна процедура розподілу спадку, виникли конфлікти між спадкоємцями, то сама процедура спадкування виявиться набагато складнішою. Однак головна наша порада: не затягуйте з відвідинами нотаріуса, не варто чекати поки 6-місячний строк підходитиме до кінця. Знайдіть та підготуйте усі документи, поспілкуйтесь з іншими спадкоємцями, дослідіть умови заповіту, вчасно сплатіть податки – і тоді спадкування пройде швидко, без зайвих затрат часу та грошей і без застосування судової тяганини.

Для консультації з нотаріусом:

066-393-80-89

Оксана Дністрян

поділитись в соцмережах